--> History of OJSHS
 

 
 

History of The Junior Science And Humanities Symposium

The Junior Science and Humanities Symposia (JSHS) Program is jointly sponsored by the United States Departments of the Army, Navy, and Air Force, in cooperation with leading research universities throughout the nation. The National Association of Secondary School Principals has placed JSHS on the NASSP Advisory List of Contests and Activities for 2012-13.

The National JSHS web site

History of The Ohio Junior Science And Humanities Symposium

Each year, over 48 JSHS symposia are held throughout the United States. In Ohio, the JSHS is sponsored by Bowling Green State University and The Northwest Ohio Center of Excellence, with continued support of the U.S. Army Research Office, U.S. Office of Naval Research, and U.S. Air Force Research Office. Two student finalists and three alternates from the Ohio JSHS program are chosen (all expenses paid) to attend the National JSHS. The OJSHS first place finalist presents his/her research paper to compete for six opportunities to represent the United States at the London International Youth Science Fortnight (LIYSF). The OJSHS second place finalist also presents his/her research paper in a competitive session at the National JSHS and a chance to attend the LIYSF. Since 1966, 50 Ohio JSHS winners have presented papers at the National Junior Science and Humanities Symposium. Thirteen of these subsequently presented their papers at the LIYSF in London, England.

Award History of the OJSHS (click to be taken to the award listing)

OJSHS Presenters Advancing to National JSHS and LIYSF

Thomas Alva Edison Award

American Nuclear Society Award- Northern Ohio Section

The Colonel George F. Leist Distinguished Teacher Award

 

OJSHS Presenters Advancing to National JSHS and LIYSF

Year

LIYSF

Name

City

School

1966

£

Patricia Fraser

Mayfield Heights

Regina High School

1967

£

Mark Meuty

Toledo

Calvin M. Woodward High

1968

£

Katharine Lowenhaupt

Cincinnati

Walnut Hills High School

1969

£

Susan Krueger

North Olmsted

Magnificant High School

1970

£

Bruce Arthur

Westerville

Westerville High School

1971

£

Robert Butcher

Wapakoneta

Wapakoneta High School

1972

£

Jon Alexander

Toledo

St. John's Jesuit High School

1973

£

William Steers

Toledo

St. John's Jesuit High School

1974

£

Francis Sydnor

Toledo

St. John's Jesuit High School

1975

£

Jane Stoffregen

Toledo

St. Ursula Academy

1976

Harlan Krumholz

Dayton

Meadowdale High School

1977

Paul Cahill

Akron

East High School

1978

Kevin Anderson

Toledo

St. John's Jesuit High School

1979

£

Eric Evans

Stow

Stow High School

1980

Carl Von Patterson

Ravenna

Ravenna High School

1981

Kelly McAleese

Medina

Black River High School

1982

Robert Sturgill

Toledo

St. John's Jesuit High School

1983

Shirley Bodi

Toledo

Cardinal Stritch High School

1984

Douglas Gorman

Cincinnati

Oak Hills High School

1985

Robert Freeman

Thornville

Sheridan High School

1986

Jill Thomley

Toledo

Calvin M. Woodward High School

1987

Kenneth Clubok

Athens

Athens High School

1988

Ron Bimbaum

Toledo

Maumee Valley Country Day School

1989

Aaron P. Garcia

Toledo

St. John's Jesuit High School

1990

Simon Solotko

Kent

Roosevelt High School

1991

Joann Elizabeth Roy

Sandusky

Perkins High School

1992

Andrew Gano

Sylvania

Sylvania Southview High School

1993

Daniel Stevenson

Hudson

Hudson High School

1994

£

Scott Damrauer

Sylvania

Sylvania Southview High School

1995

Amy Caudy

Sunbury

Big Walnut High School

1996

Paul Gemin

Dayton

Carroll High School

1997

Smita De

Cincinnati

Cincinnati Country Day School

1998

Stephanie Meyers

Cincinnati

Ursuline Academy

1999

Jason Lee Douglas

Cincinnati

Cincinnati Country Day School

2000

£

Ulyana Horodyskyj

North Royalton

Padua Franciscan High School

2001

Ulyana Horodyskyj

North Royalton

Padua Franciscan High School

2002

Ulyana Horodyskyj

North Royalton

Padua Franciscan High School

2003

£

James Zhou

Upper Arlington

Upper Arlington High School

2004

Paul Hoffman

Upper Arlington

Upper Arlington High School

2005

Paul Scheid

Gates Mills

Gilmour Academy

2005

Laura Johnson

Upper Arlington

Upper Arlington High School

2006

Daniel Litt

Pepper Pike

Orange High School

2006

Madhav Chopra

North Canton

Hoover High School

2007

Jyotiraditya Sinha

North Canton

Hoover High School

2007

Saumitra Thakur

Sylvania

Sylvania Southview High School

2008

£

Aaditya Shidham

Upper Arlington

Upper Arlington High School

2008

David Litt

Pepper Pike

Orange High School

2009

£

Keith Hawkins

Canton

GlenOak High School

2009

Kevin Hawkins

Canton

GlenOak High School

2010

Karen Kruzer

Chesterland

West Geauga High School

2010

Dennis Tseng

Mason

William Mason High School

2011
Austen Mance Sylvania Sylvania Southview High School
2011
Himanshu Savardekar Dublin Coffman High School
2012
Christopher Ellis Sylvania Sylvania Southview High School
2012
Brian Haidet Sylvania Sylvania Southview High School
       

Thomas Alva Edison Award
The Thomas Alva Edison Award is presented each year to the student who has independently constructed research equipment and carried out a successful research investigation. The following students are past winners of this award:

Year

Name

City

School

1978

Robert Pearsall

Hamler

Patrick Henry High School

1979

Diana Lauck

Ravenna

Ravenna High School

1981

James Kasner

Millersburg

West Holmes High School

1982

Cindy Raymond

Kent

Roosevelt High School

1983

Eric Wertz

Stow

Lakeview High School

1984

Lyle Reusser

Millersburg

West Holmes High School

1985

David Roberts

Westerville

Westerville North High School

1986

Eric Germann

Van Wert Co.

Lincolnview High School

1987

Rodney Hartman

Carroll

Bloom-Carroll High School

1988

Matthew Fuerst

Wickliffe

Wickliffe Senior High School

1989

Michael McGrath

Ashland

Ashland City High School

1990

Mathew Heston

Carrollton

Carrollton High School

1991

Michael Ruthemeyer

Cincinnati

St. Xavier High School

1992

Gregory Lohman

Medina

Highland High School

1993

Aimee Springowski

Sheffield Lake

Brookside High School

1994

Jeff Smith

Sylvania

Sylvania Southview High School

1995

Stephan M. Gogola, III

Kent

Theodore Roosevelt High School

1996

Adreanna Decker

Barnesville

Barnesyille High School

1997

Lev Horodyskyj

North Royalton

Padua Franciscan High School

1998

Lev Horodyskyj

North Royalton

Padua Franciscan High School

1999

Lev Horodyskyj

North Royalton

Padua Franciscan High School

2000

Margaret Engoren 

Sylvania

Southview High School

2001

Lindsey Heine 

Sylvania

Southview High School

2002

James Ristow

Kent

Theodore Roosevelt High School

2003

Jared Steed

Delaware

Buckeye Valley High School

2004

Jared Steed

Delaware

Buckeye Valley High School

2005

Robbie Christian

North Canton

Hoover High School

2006

Alex Liber

Sylvania

Sylvania Southview High School

2007

Ruth Chang

Sylvania

Sylvania Southview High School

2007

Victoria Ellis

Sylvania

Sylvania Southview High School

2008

Elizabeth Engoren

Sylvania

Sylvania Southview High School

2009

Abigail Styron

Alvordton

Hilltop High School

2010

Russell Kittel

Gahanna

Lincoln High School

2011

Sulaiman Mustapha

Toledo

Toledo Islamic Academy

2012
Chrysta Beck Pettisville Pettisville High School
2012
Bluye DeMessie Mason William Mason High School

 

American Nuclear Society Award- Northern Ohio Section
Presented each year to the student research paper best exploring the utilization of nuclear science or technology.

Year

Name

City

School

1995

Brian R. Dulin

Chillichothe

Zane Trace High School

1996

Rachel Rutherford

Kent

Theodore Roosevelt High School

1997-2012

No Award

 

 

 

The Colonel George F. Leist Distinguished Teacher Award
A plaque is presented each year to the teacher of the winning paper presenter who has provided the most help and inspiration for that student. This plaque is displayed in the winning teacher's school. Additionally, through contributions from The University of Toledo and the U.S. Army Research Center, the teacher is given $500 to purchase books, supplies and equipment for the school.

Year

Name

City

School

1979

Father Charles S. Sweeney

Toledo

St. John's Jesuit High School

1980

Father James Lotze

Toledo

St. John's Jesuit High School

1981

Earl Shafer

Bowling Green

Bowling Green High School

1982

Jerry Jividen

Hudson

Hudson Local Schools

1983

Jon Secaur

Kent

Roosevelt High School

1984

Sister Mary Blandina

Toledo

Cardinal Stritch High School

1985

Rebecca Stricklin

Cincinnati

Oak Hills High School

1986

Kay Ballantine

Thornville

Sheridan High School

1987

Iris Szelagowski

Toledo

Calvin M. Woodward High School

1988

Diane Gabriel

Carroll

Bloom-Carroll High School

1989

Spencer E. Reams

Zanesfield

Benjamin Logan High School

1990

Father Charles S. Sweeney

Toledo

St. John's Jesuit High School

1991

Jon Secaur

Kent

Roosevelt High School

1992

John A. Blakeman

Sandusky

Perkins High School

1993

Penny Karabedian Cobau

Sylvania

Sylvania Southview High School

1994

Vaughn D. Leigh

Hudson

Hudson High School

1995

Penny Karabedian Cobau

Sylvania

Sylvania Southview High School

1996

Kathleen Keller

Dayton

Carroll High School

1997

John Jameson

Cincinnati

Cincinnati Country Day School

1998

Evelyn Davidson

Cincinnati

Ursuline Academy

1999

Paula Butler

Cincinnati

Cincinnati Country Day School

2000

Susan Sanders

Parma

Padua Franciscan High School

2001

Tim Giulivg

Parma

Padua Franciscan High School

2002

Darla Warnecke

Miller City

Miller City High School

2003

Peggy Sheets

Upper Arlington

Upper Arlington High School

2004

Connie Hubbard

North Canton

Hoover High School

2005

Ann Burkam

Delaware

Buckeye Valley Middle School

2006

Hans Glandorff

Bowling Green

Bowling Green High School

2007

Connie Hubbard

North Canton

Hoover High School

2008

Donna Meller

Pettisville

Pettisville High School

2009

Cristin Hagans

West Unity

Hilltop High School

2010

Blythe Tipping

Sylvania

Sylvania Southview High School

2011

Robert Sudomir

Louisville

Louisville High School

2012
Fred Donelson Gahanna Gahanna Lincoln High School